Samochód w firmie

 

Prowadzenie działalności gospodarczej często oznacza dla przedsiębiorcy konieczność służbowych wyjazdów. Jedni przedsiębiorcy wykorzystują do celów działalności gospodarczej swój prywatny pojazd, inni zaś decydują się na zakup samochodu firmowego. Przed podjęciem tego typu decyzji warto wiedzieć, że ma ona ogromny wpływ na sposób rozliczania związanych z tymi pojazdami wydatków.

 

Samochód firmowy to taki, który przedsiębiorca decyduje się wprowadzić do majątku firmy. Samochód staje się wtedy tzw. środkiem trwałym (częścią majątku przeznaczoną do użytkowania przynajmniej przez rok). Z założenia przeznaczony jest on tylko do czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, chociaż prywatne jego użytkowanie nie jest wykluczone.

 

Pojazd zakwalifikowany jako część majątku firmy pozwala na rozliczanie wydatków związanych z jego użytkowaniem, a dodatkowo pozwala rozliczać tzw. amortyzację. Jest to stopniowo rozliczany koszt zużycia samochodu, co w praktyce oznacza comiesięczne uznanie ułamka początkowej wartości samochodu za koszt podatkowy.

 

Do majątku firmowego przedsiębiorca może wprowadzić nie tylko samochód zakupiony jako samochód firmowy, lecz również swoje prywatne auto. Wystarczy, że ustali jego wartość początkową, sporządzi oświadczenie o przeniesieniu, a na koniec zapisze w ewidencji środków trwałych. Wartość samochodu przedsiębiorca może ustalić na podstawie:

  • faktury, rachunku, umowy sprzedaży – o ile posiada te dokumenty (jeśli cena rynkowa jest niższa niż cena nabycia, należy posłużyć się ceną rynkową),

  • ceny rynkowej – jeśli nie ma żadnych dokumentów potwierdzających kupno (wyceny należy dokonać na podstawie cen porównywalnych samochodów dostępnych na rynku).

 

Wartość początkową pojazdu podnoszą dodatkowe wydatki poniesione w związku z jego zakupem, np. opłata rejestracyjna, ubezpieczenie, montaż instalacji gazowej.

 

Istnieje także opcja wprowadzenia do majątku firmowego pojazdu, którego przedsiębiorca jest współwłaścicielem. W takiej sytuacji wartość początkową ustala się w odniesieniu do proporcji wartości samochodu, w jakiej przedsiębiorca jest jego właścicielem.

Previous
Previous

e-Urząd Skarbowy

Next
Next

Praca dla byłego pracodawcy