Praca dla byłego pracodawcy

 

Rośnie popularność umów B2B, które zastępują zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Sam skrót pochodzi od angielskiego wyrażenia „business-to-business” i oznacza relacje między biznesem a biznesem. W wielu przypadkach jest to korzystna forma współpracy: pracodawca może ograniczyć koszty związane z zatrudnieniem, a dla osoby samozatrudnionej oznacza to wyższe zarobki. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

 

Praca na rzecz byłego pracodawcy a forma opodatkowania

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą na rzecz swojego byłego pracodawcy, u którego był zatrudniony w oparciu o umowę o pracę (nie dotyczy to umów zlecenie i umów o dzieło), nie może skorzystać z opodatkowania podatkiem liniowym ani też z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mowa tutaj tylko o sytuacji, w której zakres wykonywanej pracy na etacie był tożsamy z pracą w ramach umowy B2B. Przedsiębiorcy pozostaje więc w roku kalendarzowym, w którym rozwiązał umowę o pracę, opodatkowanie według skali podatkowej.

 

Zmiana formy opodatkowania na podatek liniowy lub ryczałt

Formę opodatkowania można zmienić, należy jednak pamiętać, że:

  • przy zmianie na podatek liniowy – tę formę opodatkowania można wybrać od roku następującego po roku podatkowym, w którym świadczona była praca dla byłego pracodawcy na podstawie umowy o pracę;

  • przy zmianie na ryczałt – formę opodatkowania możemy wybrać dopiero po upływie całego roku kalendarzowego po roku podatkowym, w którym świadczona była praca dla byłego pracodawcy na podstawie umowy o pracę.

 

Składki ZUS dla przedsiębiorcy wykonującego pracę dla byłego pracodawcy

Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności może skorzystać z ulgi na start oraz preferencyjnych składek ZUS. Nie dotyczy to jednak przedsiębiorcy, który w ramach działalności będzie świadczył pracę dla byłego pracodawcy, tożsamą z pracą świadczoną uprzednio w ramach umowy o pracę (nie dotyczy to umów zlecenia i umów o dzieło).

Nie będzie on mógł skorzystać z ulgi na start, jeśli zatrudnienie u byłego pracodawcy miało miejsce w okresie 2 lat przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Nie będzie on mógł skorzystać z opłacania preferencyjnych składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności – chyba że w trakcie prowadzenia działalności dojdzie do zerwania umowy z poprzednim pracodawcą.

Przedsiębiorca, który świadczy usługi dla swojego poprzedniego pracodawcy, nie może również skorzystać z kolejnego rodzaju preferencji w składkach społecznych, którym jest „Mały ZUS Plus”.

 

Czy warto podpisać umowę B2B?

Przed podpisaniem umowy B2B z poprzednim pracodawcą konieczne jest wykonanie szczegółowej analizy, czy rezygnacja z etatu jest opłacalna. Należy wziąć pod uwagę, że w takim przypadku obligatoryjnie musimy skorzystać opodatkowania według skali podatkowej i pełnych składek ZUS.

Previous
Previous

Samochód w firmie

Next
Next

Otwieram jednoosobową działalność gospodarczą