Zanim zarejestrujesz firmę w urzędzie

Przed zarejestrowaniem firmy należy podjąć kilka ważnych decyzji:

  • Zastanów się, kiedy twoja firma ma wystartować.
    We wniosku o rejestrację firmy musisz wpisać konkretną datę rozpoczęcia działalności (może być ona późniejsza niż dzień, w którym składasz wniosek). Wraz z rejestracją przejmujesz obowiązki przedsiębiorcy dotyczące m.in. opłacania składek ZUS. Jeśli korzystasz z ulgi ZUS na start i np. założysz firmę na początku miesiąca, od tego momentu zacznie się liczyć okres 6 miesięcy bez składek ZUS na ubezpieczenia społeczne (tzw. „ulga na start”). Jeśli jednak zarejestrujesz działalność w połowie miesiąca, to termin 6-miesięcznej ulgi zacznie płynąć dopiero od następnego, pełnego miesiąca.

  • Wybierz dobrą nazwę dla firmy.
    Nazwa powinna być prosta i łatwa do zapamiętania. W przypadku najprostszych rodzajów działalności nazwa musi zawierać twoje imię i nazwisko. Dobrze jest też sprawdzić np. w Internecie, czy ktoś już nie korzysta z takiej samej nazwy.

  • Ustal, czym będzie zajmować się twoja firma i wybierz kody PKD.
    We wniosku rejestracyjnym wpisujesz tzw. kod PKD, czyli rodzaj działalności. Można wpisać kilka kodów, ale jeden z nich będzie kodem głównym.

  • Jaki rodzaj opodatkowania wybrać?
    Przy rejestracji, oprócz wskazania formy opodatkowania, określisz również sposób płacenia zaliczek na podatek (miesięcznie albo kwartalnie). Pamiętaj, że formy opodatkowania nie można zmienić w dowolnym momencie – zmiana będzie możliwa dopiero od następnego roku kalendarzowego.

  • Zastanów się, gdzie chcesz prowadzić konto firmowe.
    Niektóre banki pozwalają zakładać konto firmowe przed rejestracją firmy, w innych będziesz mógł to zrobić dopiero po rejestracji. Numer konta bankowego należy zgłosić w CEiDG. Firmę możesz również założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

  • Załóż Profil Zaufany.
    Przed założeniem firmy warto założyć Profil Zaufany (jest to rodzaj podpisu elektronicznego). Dzięki Profilowi będziesz mógł zarejestrować firmę przez Internet oraz załatwiać drogą elektroniczną inne sprawy urzędowe.

 

Źródło: biznes.gov.pl



Previous
Previous

Czy można zarabiać pieniądze bez rejestrowania działalności gospodarczej?